preloader
Mám zájem o Jde vůbec syndromu vyhoření zabránit?
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Jde vůbec syndromu vyhoření zabránit?

Než vás přepadne syndrom vyhoření.

Vyhoření. Někteří lidé tvrdí, že je to nemoc. Jiní tvrdí, že je to jen mýtus a nic takového neexistuje. Slyšela jsem už i názor, že je to jen jiný výraz pro to, že se někomu nechce pracovat. Ať už souhlasíte s jakoukoli definicí „vyhoření“, tak je fakt, že se s tímto termínem setkáváme poměrně často. Nejčastěji o syndromu vyhoření slýcháme u profesí jako je obchodník nebo manažer, na pozicích, kde člověk hodně pracuje s lidmi a kde také musí často zvládat odmítnutí a neúspěchy. Jak ale zabránit tomu, aby měl člověk pocit, že „vyhořel“? Nikdo se nechce cítit vyčerpaný, bez energie, vyhaslý, na dně… Jde vůbec syndromu vyhoření zabránit? Musíme se smířit s tím, že to dříve či později potká každého z nás?

Mám rád svou práci?

Troufám si tvrdit, že vůbec prvním krokem je mít skutečně rád svou práci. Mít radost z toho, co dělám. Mít vlastní cíle, kterých chci dosáhnout. A nebrat to příliš vážně. Jistě, vždy se najdou dny, kde se to „sejde“ a na člověka se ty ne úplně pozitivní věci valí ze všech stran. Pokud si dokážeme udržet alespoň trochu nadhled, je to dobrá cesta k tomu, aby člověk zůstal v psychické a nakonec i fyzické kondici.

Životní rovnováha

Všimla jsem si, že lidé, kteří v životě dokážou udržet určitou rovnováhu, dokážou věnovat svou energii nejen práci, ale i jiným oblastem života, jako je rodina, koníčky, přátelé apod., jsou mnohem odolnější vůči stresu a případnému vyhoření. Je to taková teorie stolu. Máte-li stůl, který má 4 nohy, je relativně stabilní, i když do něj někdo strčí. Dejte pryč jednu nohu. I na třech nohách stůl stojí, ale už to asi nebude úplně nejpevnější záležitost, jestliže ho podrobíte zatěžkávací zkoušce. A stůl o dvou nohách? No, řekněme, že snídani bych si u něj asi nedala. 

Více info