Jak vybrat běžeckou botu
Jak vybrat tu správnou běžeckou botu a využít tak výdobytky doby ve svůj prospěch? Toto jsou zásadní kritéria:
Podle povrchu
V první řadě je třeba se zamyslet, kam nás nohy nejčastěji zanesou. Silniční a trailová obuv se liší mimo jiné složením a vzorkem podrážky.
Silnice:
Jste-li městský typ a běháte v ulicích a parcích, se silniční botou vám to bude šlapat. Hladká podešev s mělkým dezénem perfektně přilne k betonu, asfaltu či udusané pěšince. Výrazné tlumení zajišťuje pohodlí při došlapu a ochranu pohybového aparátu před otřesy. Svršek boty je zpravidla vyroben z pružného a prodyšného materiálu. Obecně jde často o velmi pohodlné a měkké boty, ve kterých se běhá jedna báseň.
Trail:
Nástrahy přírodního prostředí si žádají trochu jiné vybavení. Trailová bota se vyznačuje agresivnější podešví a je obecně tvrdší a minimalističtější, protože funkci tlumicí vrstvy zde zastane měkký přírodní povrch. Bota má díky výraznému vzorku perfektní grip i na blátě, sněhu či mokrém listí a pružná podešev se snadno přizpůsobí nerovnostem terénu. Svršek boty je oproti silničce pevnější, protože musí chránit nohu před nájezdy ostrých větviček a kamínků, a často má pro tento účel ještě zesílenou obsázku okolo špičky.
Univerzál:
Existuje samozřejmě i mezistupeň obuvi, která zaručuje, že přeběhy mezi silnicí a terénem nebudou stát zdraví vás ani vaši botu. Její jednoznačnou výhodou je, že si obstojně poradí s nezpevněnými povrchy, ale zároveň poskytuje dostatek tlumení i pro běh po silnici. Z podstaty věci však ve vlastnostech takové boty najdeme jisté mezery. Tím, že je určena na oba typy povrchů, se totiž zároveň doopravdy nespecializuje ani na jeden. Je tedy dobré si před její koupí důkladně srovnat priority. 🙂
Podle objemu kilometrů
Ať už vybíráme silniční či trailovou botu, zvažme, kolik toho v botě chceme naběhat.
Objemová bota:
Objemovce se často říká též tréninková bota, protože je uzpůsobena k nabíhání velkého množství kilometrů. Je ideální pro hobby běžce (i úplné začátečníky), protože má vyšší míru tlumení a je velmi pohodlná. Ať už běháte denně svých pět kiláčků nebo jednou týdně maraton, objemovka je ta správná bota pro vás.
Závodní bota:
Opakem tréninkové boty je bota závodní. Je celkově tvrdší, jelikož závodník často obětuje pohodlí ve prospěch výkonu. Závodka je minimalistická, aby tlumení nepohlcovalo energii, lehká a rychlá.
Tempová bota:
Chystáte-li se však na závody poprvé, sáhněte raději po tempové botě. Její vlastnosti jsou na pomezí předchozích dvou konstrukcí. Tempové boty jsou určeny na delší, pohodlné a zároveň rychlé běhání.
Podle došlapu
Při koupi běžecké obuvi si ideálně nechte poradit od specialistů. Ti naši vám na prodejně zdarma změří úhel došlapu a zjistí, zda je váš došlap neutrální, či zda máte sklon k pronaci (vychylování kotníku směrem dovnitř) nebo supinaci (směrem ven). Na základě výsledku diagnostiky vám doporučí nejvhodnější obuv, díky které předejdete nadměrnému zatěžování běžeckého aparátu i případným zraněním.
Podle vaší hmotnosti
Obecně platí, že čím je běžec těžší, tím vyšší tlumení by jeho boty měly mít. Chrání tak vaše klouby a celý pohybový aparát před otřesy při došlapu a přetížením. Další výhodou je, že bota uzpůsobená vyšší zátěži déle vydrží. Máte tak jistotu, že se pod vámi boty po pár kilometrech neslisují na placku. Přesto bystě měli počítat s tím, že každá bota má svou omezenou životnost, takže obzvlášť, pokud trénujete často a běháte delší tratě, vaše boty to dost možná zabalí po jedné, nanejvýš dvou sezónách.
Dostatečná rezerva
Ať už máte možnost botu předem vyzkoušet nebo nakupujete přes internet, myslete na to, že velikost běžecké obuvi by měla o jedno až dvě čísla převyšovat vaše běžné boty. Znamená to, že byste před palcem chodidla měli cítit cca 1-1,5 cm mezeru. Důvod je ten, že noha při běhu lehce natéká (v létě klidně i víc než lehce), a máme-li rádi své nehty, není radno ji v rozpínání příliš omezovat. Pro delší běhy platí dvojnásob!
Jak správně šněrovat?
Jdeme už, pravda, trochu do hloubky, ale i takový detail jako správně zavázané tkaničky vám mohou běhání zpříjemnit. A jak na to? Důležité jsou ty záhadné „nadbytečné“ dírky, o kterých jste dost možná už párkrát přemýšleli. Víc už vám poví Eva:
I na ponožkách záleží!
Vaše běžecká bota může být sebepohodlnější a sebeprodyšnější, ale pokud mezi ní a vaších chodidlem stojí nekvalitní ponožka, je to předem prohraný boj. Dejte si proto záležet na tom, abyste běhali v běžeckých ponožkách z kvalitního materiálu a ideálně s kompresním účinkem. Díky tomu vám ponožka nebude sjíždět a vaše chodidla se po pár kilometrech nezačnou dusit ve vlastní šťávě. O „požitku smyslů“ při zouvání nemluvě. 😉
„Barva neběhá“
Takové ponaučení vám dá mnoho zkušených běžců ve chvíli, kdy se při výběru bot ofrňujete nad jejich barvou. Mají pravdu, vybrat si botu podle vzhledu je cesta do pekel. Naštěstí se styluchtivým běžcům (a hlavně běžkyním) pomalu blýská na lepší časy. Mnoho výrobců už totiž objevilo sílu vizuálního prožitku a tak vznikají špičkové modely běžeckých bot, z jejichž vzezření srdce zaplesá – třeba takové On Running.
Líbilo by se vám mít osobního trenéra?
Jednoho pro vás máme. Nemusíte se před ním stydět a už vůbec mu nemusíte platit. Je totiž virtuální. Mrkněte na náš videoseriál Můj první běh a pilujte svou běžeckou techniku přesně takovým tempem, jaké potřebujete.
Nemáte čas běhat po prodejnách?
Nevadí, u nás si vyberete tu správnou botu jednoduše i on-line. Náš virtuální průvodce v projektu Můj první běh vám v tom pomůže.
Je tu stále něco, co vám leží na srdci, a ani naše videa vám neposkytla uspokojivou odpověď?
Neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme a poradíme s výběrem běžeckého vybavení, a to buď prostřednictvím online chatu na našem e-shopu, anebo osobně v prodejnách v Praze, Brně, Olomouci či Bratislavě.