Abyste mohli začít rybařit, musíte složit zkoušku z rybářských znalostí, zaplatit nezbytné poplatky, vyřídit si doklady, rozmyslet si, jak chcete chytat, a pořídit si alespoň základní rybářské potřeby. Zjistěte, jak na to krok po kroku.
Administrativní část: získání členské legitimace, rybářského lístku a povolenky k lovu ryb
1. Podáte si přihlášku
Začněte tím, že navštívíte nejbližší pobočku Českého nebo Moravského rybářského svazu, kde si podáte přihlášku za člena.
2. Absolvujete test rybářských znalostí
Na vybrané pobočce rybářského svazu absolvujete test rybářských znalostí v termínu, který si zvolíte. Po jeho úspěšném složení požádáte o členství v místní organizaci rybářského svazu. Z toho vám vyplývají navazující práva a povinnosti (platby členských příspěvků, brigády, z nichž se lze vyplatit, a další podle stanov Českého a Moravského rybářského svazu).
3. Na obecním úřadě nebo magistrátu si vyřídíte rybářský lístek
S členskou legitimací a osvědčením o úspěšném absolvování testu vyrazíte na obecní úřad nebo magistrát, který je místně příslušný k vašemu trvalému bydlišti, a koupíte si rybářský lístek na 1, 3, 5, 10 let nebo na neurčito (v roce 2022 to činí 1 000 Kč). Aktuální ceny rybářských lístků najdete na stránkách Ministerstva zemědělství.
4. Pořízení povolenky k lovu ryb
Poslední administrativní krok vás povede zpět na místní pobočku rybářského svazu, kde si koupíte povolenku k lovu. Na výběr máte pstruhovou nebo mimopstruhovou s různou mírou geografické (celosvazová, celorepubliková, územní) i časové platnosti (celoroční, denní, týdenní, měsíční). Povolenku si můžete koupit i u svazu, jehož členem nejste, ale bývá dražší.
Musíte zvládnout test rybářských znalostí.
Jak získat rybářský lístek? Musíte zvládnout test
Každý, kdo touží po rybářském lístku, musí složit test rybářských znalostí. Otázky, které se v nich objevují, se dělí do 5 okruhů.
- 1. okruh představuje poznávačku ryb a živočichů, kteří se ve vodě vyskytují. Naučíte se nejen obecně známé druhy – kapr obecný, kachna divoká, ale i ty méně známé – mník jednovousý, velevrub malířský.
- 2. okruh prověří vaše znalosti v oblasti biologie ryb a vodních organismů. Dozvíte se něco málo z anatomie – například to, že kapr nemá žaludek a že gonády jsou rozmnožovací orgány ryb.
- Ve 3. okruhu vás čekají praktické otázky týkající způsobů lovu ryb.
- 4. okruh vás provede hospodařením v rybářských revírech.
- V 5. okruhu si projdete základní znalosti zákona o rybářství č. 99/2004 Sb. To zahrnuje míry, doby lovu i hájení jednotlivých druhů ryb.
V rámci přípravy si přečtěte také rybářský řád. Vždycky se vyplatí, znát svá práva a povinnosti.
Nákup rybářského vybavení: co, kde a jak budete lovit
Když už máte rybářský lístek v ruce, čeká vás nákup rybářského vybavení a rozhodnutí – jak a co budete chytat? Od toho se odvíjí nejen výběr správné povolenky (pstruhová či mimopstruhová), ale i vybavení. To se dělí na povinné a volitelné.
Povinná rybářská výbava
Zákon ukládá, co musíte mít každý lovící rybář u sebe:
- doklady (rybářský lístek, povolenka k lovu, členská legitimace a průkaz totožnosti),
- propisku k zapisování přisvojených ryb – potřebujete ji, i když ryby pouštíte (Pokud chytíte třeba štiku na pstruhovém revíru, musíte si ji ponechat a zapsat, protože se jedná o škodnou.),
- míru na měření velikosti ryb,
- vyprošťovač háčků (pean, kleště),
- podběrák k šetrnému vytažení ryby z vody.
Základní výbava – prut, naviják, vlasec a bižuterie
Abyste mohli začít s chytáním, potřebujete přinejmenším:
- rybářský prut – jeho výběru se věnujeme v dalším článku,
- naviják – který bude kompatibilní s prutem,
- vlasec,
- rybářskou bižuterii – což zahrnuje háčky, montáže, závaží a další komponenty.
Celou výbavu pořídíte za nižší tisíce korun, ale i za desetitisíce. Záleží na vás, ale my doporučujeme začínat střídmě a podle potřeby dokupovat.
Další výbava souvisí s vybraným způsobem lovu
Pokud si vyberete statický způsob lovu, bude se vám hodit pohodlné rybářské křeslo nebo lehátko a další kempingová výbava, která vám lov zpříjemní. Akční lovci zase ocení rybářskou vestu nebo brašnu, kam se vejde vše potřebné k chytání.
Co je pro jednotlivé typy lovu typické
Seznamte se s plavanou, položenou a feederem, přívlačí nebo lovem na umělou mušku – nejpoužívanějšími rybolovnými technikami na českých vodách. Některé jsou akční, jiné relaxační. Záleží na vás, jak si rybaření představujete, ale své kouzlo mají všechny.
Je možné chytání ryb bez rybářského lístku?
Než se vrhnete na nový koníček, který znáte jen z doslechu, vyzkoušejte si ho. Pokud znáte někoho, kdo rybaří, poproste ho, aby vás vzal s sebou na výpravu. Sami si to můžete vyzkoušet na soukromém revíru. Za poplatek vám půjčí i potřebné vybavení.
Tip na závěr
K prozkoumání základů rybářství je výborná kniha 1000 + 1 rada pro rybáře, která vychází ve stále nových nákladech již mnoho let a obsahuje mnoho důležitých informací, tipů a pravd, jejichž znalost se vám bude hodit.
Pokud chcete poradit s výběrem rybářských potřeb, napište nám na info@chytapust.cz.