Čajové rituály
Nejtradičnější a snad celosvětově nejpoužívanější je čínská metoda Gong Fu Cha (Kung Fu Cha; 工夫茶, 功夫 茶) z 16. století. Čeští čajomilci ji někdy nazývají proplachování nebo spařování. Jde o zvláštní přípravu lahůdkových čajů při jihočínské a tchajwanské neformální ceremonii. Ale nebojte se, zvládnete ji v pohodě i doma.
Klasický rituál v moderním pojetí
Ortodoxní čajomilci si čajový obřad nedokáží představit bez čajového moře, džbánku, pohárku na čichání, lodi na konvičku, bambusové pinzety, špachtle a dalších exotických propriet. Pokud s čajem zatím jen zlehka koketujete, vyzkoušejte si rituál s tím, co najdete v kuchyni. Pro začátek bude stačit konvice s horkou vodou, čajová konvička (tady se vyplatí pořídit originální Zhong), dlouhá lžička (dřevěná špachtle), keramické šálky, kuchyňská váha, malá utěrka a čajový teploměr.
Cílem není striktní dodržování postupu rituálu, ale vychutnání si všech chuťových odstínů a vůní, které kvalitní čaj nabízí. A samozřejmě také duševní očista v příjemné atmosféře a nejlépe i společnosti. Tak vzhůru za zážitky!
Krok za krokem
Nejdůležitější je zvolit jakostní čaj, většinou se používají Oolongy a Pu Erhy, ale můžete vyzkoušet i prémiové zelené nebo černé čaje.
- Připravte si všechny pomůcky na jedno místo. Najděte si příjemnou polohu a obklopte se alespoň kouskem přírody (kámen, květina, větvička).
- Čajovou konvičku a šálky propláchněte horkou vodou. Tím je nahřejete.
- Do čajové konvičky ihned nasypejte lístky čaje. Počítejte s množstvím asi 2,5 gramů na šálek (s objemem 200 ml) plus jednu dávku pro konvici.
- Teď čaj propláchněte – zalijte ho do poloviny konvičky převařenou vodou. Její teplota by měla odpovídat zvolenému čaji (píšeme o ní na konci textu). Po krátké chvíli (nejvýše 30 sekundách) vodu slijte. Tento nálev se nepije. Zvlhčení čaje má ale zásadní vliv na výslednou chuť a vůni.
- První nálev k ochutnání získáte jednoduše. Vlhký čaj v konvičce zalijte převařenou vodou příslušné teploty. Lístky promíchejte lžičkou nebo špachtlí a nechejte je louhovat (o délce louhování se dočtete také níže).
- Čaj nalévejte do šálků krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček. Tak bude v každém šálku stejná koncentrace a chuť.
- Až si vychutnáte první nálev, můžete stejným postupem připravit několik dalších. Každý bude mít originální chuť i aroma, také barva nálevu se bude měnit. S každým dalším nálevem prodlužujte dobu louhování asi o minutu a zvyšujte také teplotu vody.
- Experimentujte s dobou louhování i počtem nálevů. Obecně se udává, že nejjemnější čaj je z druhého až čtvrtého nálevu.
Teplota a čas: To je, oč tu běží
Přesné hodnoty udávající, jak dlouho a při jaké teplotě je vhodné jednotlivé čaje louhovat, najdete u jejich popisků. Máme-li to ale shrnout, pak:
- zelené čaje louhujte 1-3 minuty / první nálev připravte z vody o 70-80 ⁰C,
- bílé čaje (typu Pai Mu Tan) louhujte 7 minut / první nálev připravte z vody o 80 ⁰C,
- Oolongy fermentované nad 60 % louhujte 7 minut / první nálev připravte z vody o 90 ⁰C,
- Pu Erhy louhujte 3-5 minut / první nálev připravte z vody o 100 ⁰C.
Místo stopek nádechy, místo teploměru tanec bublin
Sledování času je pro ceremoniál Gong Fu Cha poměrně důležité. Pokud si obřad chcete opravdu užít jako meditaci, použijte pro první zalití osvědčenou metodu sedmi nádechů. S každým dalším zalitím dva nádechy a výdechy přidejte.
A hlavně nezapomeňte: čajový rituál není neměnné dogma. Zkoušejte různé druhy jakostních čajů a nebojte se odhadnout množství, které nasypete do konvičky. Brzy získáte bohaté zkušenosti také s teplotou vody a nebudete muset pokaždé vytahovat teploměr. Protřelí mistři čaje ji poznají podle velikosti bublin a jejich zvuku při varu. Bubliny přirovnávané ke krabím očím, o průměru asi 3 milimetry, které na hladině prskají, ohlašují vodu 75-85 ⁰C horkou. Když jsou větší, asi 8 milimetrů v průměru, vypadají jako rybí oči a jsou méně hlučné, pak dosahuje voda 90-95 ⁰C. A jestliže voda vaří, pak se bubliny skoro netvoří a voda neprská.
Obřad je prostě hra. Pokaždé jiná a vždycky jen vaše!